Till innehåll på sidan

Skolhunden Ceasar

Skolhund

Caesar är av rasen Kungspudel och är 1,5 år. Han är en allergivänlig ras som dessutom duschas i allergenius schampo. Caesar har en betydande roll för barn i stress eller som känner aggressivitet. Caesar arbetar i enskilt rum och använder endast en av skolans ingångar. Caesar tar sina promenader med elever som är i behov av att minska oro, har behov av att interagera med andra eller behöver en paus från skolmiljön av olika anledningar. Caesar är väldigt snäll och duktig på att känna in den person han möter. Är personen rädd är han lugn. Ett busigt och självsäkert barn får Caesar att busa till det. 

En skolhund kan hjälpa eleverna med att: 

  • Öka koncentrationsförmågan
  • Skapa motivation
  • Öppna upp till samtal
  • Öka vilja att interagera med andra
  • Öka självkänsla och självförtroende
  • Minska ångest och oro
  • Skapa känsla av ett sammanhang
  • Öka ansvarskänsla
  • Öka den sociala kompetensen och empatin

En Skolhund hjälper barn att fokusera på skolarbetet och att eleverna ska tycka att skolan är lite extra rolig. En skolhund är en duktig lyssnare och hjälper barn att träna empati. En hund står alltid på barnets sida och dömer aldrig. 

En skolhund lyssnar gärna på när någon läser men han är också duktigt på att trösta den som är ledsen. 

 

Dela:
Kategorier: